ارائه دستاوردهای طرح پنج ساله حفاظت از افعی های کوهستانی ایران با محوریت افعی دماوندی در استان تهران

کارگاه ارائه دستاوردهای طرح پنج ساله حفاظت از افعی های کوهستانی ایران با محوریت افعی دماوندی در استان تهران توسط موسسه خزنده شناسان پارس در روز چهارشنبه بیستم آذر هزار و سیصد و نود و هشت در سالن آموزش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با حضور کارشناسان موسسه خزنده شناسان پارس، مسئولین و کارشناسان حیات وحش و زیستگاههای اداره کل محیط زیست استان تهران و همچنین مسئولین و کارشناسان معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید.

 

کتاب راهنمای جامع دوزیستان ایران منتشر شد

کتاب راهنمای جامع دوزیستان ایران در قطع رقعی بصورت تمام رنگی با همکاری موسسه خزنده شناسان پارس و دانشگاه کردستان منتشر شد. مخاطبین اصلی این کتاب دانشجویان، متخصصین، پژوهشگران و علاقه‌مندان رشته های محیط‌زیست، بوم شناسی، جانورشناسی، زیست شناسی، گردشگری، اکوتوریسم و همچنین کارشناسان و محیط بانان سازمان حفاظت محیط‌زیست و ادارات وابسته به آن هستند. لازم به ذکر است این کتاب جامع منطبق بر سرفصل وزارت علوم یکی از منابع اصلی درس خزندگان و دوزیستان ایران در مقطع کارشناسی رشته محیط‌زیست است.
نویسندگان این کتاب باربد صفائی مهرو رئیس هیات مدیره موسسه خزنده شناسان پارس و دکتر هانیه غفاری عضو هیات علمی دانشگاه کردستان هستند که سالهاست در عرصه حفاظت و مطالعه خزندگان و دوزیستان کشور فعالیت می نمایند.

کتاب راهنمای جامع دوزیستان ایران منتشر شد

این کتاب در ۳۳۱ صفحه مشتمل بر ۲۲ گونه دوزیست از ۱۳ جنس و ۷ خانواده است که با بهره-گیری از ۴۵۰ تصوير رنگي بی نظیر از دوزيستان ايران و زیستگاه های آن ها جنبه های منحصربفرد زندگی آن ها به نمايش درآورده است. همچنین ۲۲۰۰ نقطه پراکنش دوزيستان ايران در قالب نقشه های پراکنش توپوگرافی گونه ها در کتاب گنجانده شده اند که می تواند برای علاقمندان به مطالعه این گروه از مهره داران بسیار مفید باشد.

قیمت کتاب: دویست و ده هزار تومان

** برای محیط بانان، لیدرهای طبیعت و دانشجویان ارسال پستی رایگان است. 

همچنین میتوانید این کتاب را بعنوان هدیه برای محیط بان مورد نظر خود خریداری نمایید که از این طریق برای ایشان ارسال گردد.

علاقمندان می توانند این کتاب نفیس را بوسیله ثبت سفارش کتاب بصورت مستقیم از طریق شماره تماس ۰۹۱۹۱۰۷۰۶۰۱ تهیه نمایند.

**جهت ثبت سفارش: نام، نام خانوادگي، آدرس پستي به همراه کدپستي را در يک پيام به اين شماره ارسال کنيد.

 کتاب راهنمای جامع دوزیستان ایران منتشر شدکتاب راهنمای جامع دوزیستان ایران منتشر شد

برگزاری کارگاه آشنایی با روش های نوین برآورد جمعیت خزندگان و دوزیستان

کارگاه آشنایی با روش های نوین برآورد جمعیت خزندگان و دوزیستان با همکاری موسسه خزنده شناسان پارس و اداره کل محیط زیست استان تهران با حضور مسئولان، محیط بانان، روسای ادارات، کارشناسان محیط طبیعی و حیات وحش پارکهای ملی خجیر و سرخه‌حصار، اداره کل محیط زیست تهران، شمیرانات، دماوند، ملارد، پیشوا، قرچک، ورامین و رباط کریم روز های سه شنبه پنجم شهریور و دوشنبه یازدهم شهریور نود و هشت در محل مرکز آموزش اداره کل محیط زیست استان تهران برگزار شد. مدرسین این دوره آقای مهندس باربد صفائی مهرو و خانم دکتر هانیه غفاری بودند.

موسسه خزنده شناسان پارس برنده جایزه برتر دومین دوره جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش در سال نود و هشت

مراسم اختتامیه دومین دوره جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش در هفدهم آذر سال نود و هشت با حضور دوستداران و فعالان محیط زیستی کشور در تهران برگزار شد. بیش از نود و یک انجمن و فرد از یازده استان فارس، لرستان، تهران، سیستان، کهگیلویه، خوزستان، بوشهر، کردستان، مازندران، گلستان و هرمزگان کاندید دریافت جایزه دکتر رادمنش در سال نود هشت بودند که هیات داوران موسسه خزنده شناسان پارس را منتخب دریافت جایزه ویژه نمودند.

محسن خیرالهی دبیر جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش نیز در این مراسم گفت: این جایزه بعنوان فرآیندی مردمی و با مدیریت بخش خصوصی ساز و کاری است برای شناسایی، معرفی، تقدیر و حمایت از همه کسانی که بصورت گروهی یا فردی برای پاسداشت سرزمین خود داوطلبانه تلاش می کنند. وی با بیان این که تقدیر و تشکر از اقدامات و فعالیت افراد موجب انگیزه بخشی و تقویت حرکتهای رو به جلو می شود افزود: هدف اصلی این جایزه نیز همین بوده و امیدواریم تا ضمن تحرک بخشی بیشتر به فعالیتهای داوطلبانه در حوزه محیط زیست، تداوم و گستردگی بیشتر اقدامات محیط زیستی را در سطح کشور شاهد باشیم.

 

نتایج داوری دومین دوره جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش به شرح ذیل است:

رده اول: برندگان برتر جایزه

۱-انجمن خزنده شناسان پارس به مدیریت دکتر هانیه غفاری

۲-موسسه ایده نو دوستدار هرمزگان به مدیریت مریم اقبالی

رده دوم: برندگان ویژه جایزه
الف) برندگان حقیقی
ملک دینار شجره، حسین داستان نما، علیرضا افشون، محمود کشاورز، احمد قلاوند، شهرام دهکردی، حسن ناصر
ب) برندگان در قالب موسسه و انجمن ۱-انجمن هواداران کارون زلال شوشتر به مدیریت نسرین بوستانی ۲-انجمن سفیران بانگ زمین به مدیریت هدی نیکوراد ۳-کانون سبز تمیشه شهرستان کردکوی به مدیریت معصومه کشاورز ۴-موسسه دوستدارن طبیعت جهان نما به مدیریت محمد مخدومی ۵-تشکل یاپراک باران ترکمن به مدیریت منیره قلی پوری

رده سوم: برندگان شایسته تقدیر
الف) برندگان حقیقی: فرشاد نژاد کریمی، آریا لطفی، مینا شیروانی، محمد شفیع ربیعی، علی نجات روستا
ب) برندگان در قالب انجمن و موسسه ۱-انجمن میراث پریشان کازرون به مدیریت محمد جواد سیاح پور ۲-انجمن دانه کاران زاگرس به مدیریت فرامرز پیروزی ۳-انجمن سبز اندیشان کاکی به مدیریت محمد استاد

برگزاری کارگاه آشنایی با خزندگان غیربومی ایران با تاکید بر لاک‌پشت لاک نرم چینی در پاسگاه میانکاله استان مازندران

کارگاه آشنایی با خزندگان غیربومی ایران با تاکید بر لاک‌پشت لاک نرم چینی، چالش ها و راهکارها با همکاری موسسه خزنده شناسان پارس، اداره‌کل محیط زیست مازندران، بهشهر و دیده بان میانکاله در محل پاسگاه میانکاله استان مازندران روز شنبه دوم شهریور نود و هشت برگزار شد.
در این کارگاه آموزشی محیط بانان پناهگاه حیات وحش میانکاله، بهشهر، قایم شهر و کارشناسان و مسولان اداره کل محیط زیست مازندران با خزندگان غیر بومی و مهاجم آشنا شدند و در مورد مشکل حضور گونه غیر بومی لاکپشت لاک نرم چینی همفکری، بحث و گفتگو کردند.

خزندگان يکی از گروه‌های مهاجم موفق هستند که در بسياری از مناطق جهان باعث کاهش جانوران بومی، خسارات اقتصادی و همچنين تهديد برای سلامت انسان شده‌اند. اصلی ترین راه ورود خزندگان غیربومی به ویژه لاک‌پشت گوش قرمز و لاک‌پشت لاک نرم چینی به کشور ایران هم تجارت حیوانات خانگی است.
دکتر هانیه غفاری حضور لاک‌پشت‌های مهاجم در طبیعت ایران را هشداردهنده توصیف می‌کند: در ایران دو گونه لاک‌پشت بعنوان گونه غیربومی وجود دارد لاکپشت گوش قرمز و لاکپشت لاک نرم چینی هر دو گونه از حدود سال ۱۳۸۰ در مغازه‌های فروش حیوان خانگی تهران مشاهده شده‌اند. گروه تخصصی گونه‌های مهاجم اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت IUCN SSC Invasive Species Specialist Group لیستی از بدترین صد گونه مهاجم دنیا منتشر کرده است که لاکپشت گوش قرمز Red-eared slider در این لیست قرار دارد. این گونه به عنوان حیوان خانگی و بصورت غیرقانونی توسط شرکت‌های واردکننده ماهی‌های زینتی وارد کشور شده است. متاسفانه لاکپشت‌های گوش قرمز در رودخانه‌ها، برکه‌ها و تالاب‌های اطراف شهرهای بزرگ نظیر تالاب شورمست توسط نگهدارندگان ناآگاه رهاسازی شده‌اند و حضور آنها در طبیعت ایران ثبت شده است.
غفاری در عین حال به بحران جدی که به تازگی در حوضچه‌های پرورش ماهی گرم آبی شمال کشور بویژه محدوده میانکاله ایجاد شده، اشاره می‌کند: متاسفانه هم‌اکنون با معضل جدی لاکپشت لاک نرم چینی در حوضچه‌های پرورش ماهی شمال کشور بویژه میانکاله مواجه هستیم و اگر سازمان محیط زیست اقدام سریع و به موقعی در این مورد انجام ندهد، در چند سال آینده کنترل این گونه خارجی در زیستگاه‌های طبیعی کشور بسیار دشوار، سخت و غیرممکن خواهد بود.