آغاز فاز جدید طرح های حفاظت از لاک‌پشت فراتی و سمندر کوهستانی در استان خوزستان

فاز جدید طرح های حفاظت از لاک‌پشت فراتی و سمندر کوهستانی در استان خوزستان با برگزاری کارگاه آموزشی برای محیط بانان، مسولین و کارشناسان محیط طبیعی ادارت محیط‌زیست خوزستان آغاز شد.

این کارگاه و دوره آموزشی با موضوع روش های نوین برآورد جمعیت سمندر کوهستانی لرستان و لاک پشت فراتی در بهمن‌ماه ۱۳۹۷ با حضور ۶۰ شرکت کننده به میزبانی اداره محیط‌زیست اندیمشک در سالن اجتماعات سد کرخه برگزار شد. کارگاه با خوشامدگویی مهندس گماری ریاست اداره اندیمشک آغاز گردید، ایشان نگرش مقامات ارشد محلی و کشوری را مهم‌ترین رکن برای حفظ محیط‌زیست دانست و تغییر نگرش جوامع، آن‌قدر مؤثر است که می تواند موجبات تغییر جغرافیای طبیعی زیستگاه گردد.

برگزاری کارگاه آموزشی حفاظت از سمندر کوهستانی لرستان و لاک‌پشت فراتی در استان خوزستان

در ادامه آقای دکتر مولا معاون محیط‌زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان خوزستان ضمن خوش‌آمد گویی و تشکر از حضور مدرسین موسسه خزنده شناسان پارس، یاد و خاطره دکتر هادی فهیمی را در اولین سالگرد فقدان ایشان گرامی داشتند، و از حضور پرتعداد همکاران ادارات تابعه استان خوزستان تشکر نمودند، همچنین تقدیر و تشکر از اداره حفاظت محیط‌زیست اندیمشک جهت برگزاری کارگاه تخصصی و دوره آموزشی خزندگان و دوزیستان و بیان امیدواری جهت تخصیص اعتبارات لازم جهت پیشبرد اهداف سازمانی در بخش محیط‌زیست طبیعی به‌خصوص زیستگاه گونه های سمندر و لاک‌پشت پرداختند.
این کارگاه آموزشی دوروزه با تدریس کارشناسان موسسه خزنده شناسان پارس در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ۲۴ و ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ برگزار شد در روز چهارشنبه خانم دکتر هانیه غفاری مطالعات انجام‌شده در زمینه لاک‌پشت فراتی در ایران و خاورمیانه تا به امروز را ارائه نمودند و در ادامه تکنیک ها و ابزارهای استاندارد برای چنین مطالعات بوم‌شناختی برای شرکت کنندگان در کارگاه تشریح گردید.
همچنین در بخش دوم کارگاه آقای مهندس باربد صفایی در خصوص ابزارها و تکینیک های سرشماری دوزیستان به‌ویژه سمندرها و مطالعات انجام‌شده بر روی سمندر کوهستانی کایزر (لرستان) برای شرکت کنندگان که اغلب محیط بانان و کارشناسان ادارات شمال خوزستان بودند صحبت کردند. همچنین بخشی از روز دوم کارگاه به عوامل تهدید سمندرها به‌ویژه نحوه مقابله با تخریب زیستگاه و بهسازی چشمه ها پرداخته شد.

برگزاری کارگاه آموزشی حفاظت از سمندر کوهستانی لرستان و لاک‌پشت فراتی در استان خوزستان